Jak se zbavit hemeroidů: Účinné tipy pro zdravé střevo

Hemeroidy

Co jsou hemeroidy a jak vznikají?

Hemeroidy jsou cévní polštářky v konečníku, které slouží k uzavírání stolice. Vznikají především tlakem na cévy v oblasti konečníku a řitního otvoru. Mezi hlavní příčiny patří dlouhodobé přetěžování břišní dutiny z důvodu například zácpy či průjmu, nedostatek pohybu, genetická predispozice nebo těhotenství. Hemeroidy se mohou projevit jako pálení, svědění nebo bolest v oblasti konečníku a mohou být vnitřní či vnější. Je důležité brát tyto problémy vážně a vyhledat vhodnou léčbu.

Symptomy hemeroidů a jak je rozpoznat.

Symptomy hemeroidů mohou zahrnovat bolest nebo nepříjemné svědění v oblasti konečníku. Hemeroidy se často projevují krvácením při stolici nebo po ní. Dalším typickým příznakem může být pocit plnosti nebo tlaku v konečníku, který se zhoršuje při dlouhém sezení nebo při pohybu střev. Pokud si všimnete těchto symptomů, je důležité konzultovat s lékařem pro správné diagnostikování a léčbu hemeroidů.

Možnosti léčby hemeroidů - léky a procedury.

Možnosti léčby hemeroidů zahrnují jak léky, tak i různé procedury. Mezi běžně používané léky patří masti a čípky s protizánětlivými účinky, které pomáhají zmírnit svědění a otoky. Dále se využívají léky obsahující lokální anestetika nebo kortikosteroidy. V případě, že konzervativní léčba nepomáhá, může být indikována skleroterapie, ligace hemeroidů nebo chirurgický zákrok. Je důležité konzultovat s odborníkem pro správné určení vhodné terapie v závislosti na konkrétním stavu pacienta.

Prevence vzniku hemeroidů prostřednictvím životního stylu a stravy.

Prevence vzniku hemeroidů je klíčová pro udržení zdravého střeva. Důležitou součástí prevence je pravidelná fyzická aktivita, která podporuje správné trávení a krevní oběh v těle. Dbejte na dostatečný přísun vlákniny ve stravě, konzumujte ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Pitný režim je také klíčový - pijte hodně vody a vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu a kofeinu. Důležité je také vyvarovat se dlouhodobému sezení nebo stání, pravidelně cvičte svaly pánevního dna a vyhněte se přetlaku při stolici. S dodržováním těchto zásad můžete snížit riziko vzniku hemeroidů a udržet si zdravé střevo.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při potížích s hemeroidy.

Když se potýkáte s hemeroidy a domácí léčba nepřináší úlevu nebo se stavy zhoršují, je čas vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vyskytují silné krvácení z konečníku, bolestivé hemeroidy, které nelze vrátit zpět do análního kanálu, nebo pokud máte podezření na trombózu hemeroidů, je důležité okamžitě kontaktovat odborníka. Stejně tak byste měli navštívit lékaře, pokud se potíže opakují či neustále trvají navzdory domácím opatřením a změnám životního stylu. Lékař vám může doporučit vhodnou léčbu nebo proceduru pro účinné řešení vašich problémů s hemeroidy. Nezanedbávejte své zdravotní obtíže a v případě potřeby konzultujte s odborníkem.

Publikováno: 26. 02. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: hemeroidy