Kolo Favorit: Česká legenda znovu v sedle?

Kolo Favorit

Historie značky Favorit

Značka jízdních kol Favorit má v Česku dlouhou a bohatou historii sahající až do roku 1895, kdy byl v Rokycanech založen podnik na výrobu jízdních kol. Zpočátku se kola vyráběla pod značkou Premier, ale po druhé světové válce se podnik stal součástí národního podniku Eska a začal používat značku Favorit. Ta se brzy stala synonymem pro kvalitní a dostupné jízdní kolo v Československu. Favorit se proslavil zejména svými silničními koly, na kterých čeští cyklisté dosahovali významných úspěchů na domácích i mezinárodních závodech. Značka si získala oblibu i u rekreačních cyklistů díky své spolehlivosti a příznivé ceně. Po roce 1989 prošel Favorit složitým obdobím privatizace a čelil silné konkurenci zahraničních značek. Výroba kol Favorit v Rokycanech byla ukončena v roce 2000. V roce 2011 značku Favorit oživil český podnikatel a začal s výrobou nových modelů kol, které navazují na tradici a kvalitu původní značky.

Ikonické modely kol Favorit

Favorit, značka, která v srdcích mnoha Čechů stále evokuje nostalgii a vzpomínky na mládí. Kdo by si nepamatoval na legendární modely, které brázdily naše silnice? Mezi ty nejikoničtější patří bezesporu Favorit Special, sportovně laděný model s typickým „zobáčkem“ a charakteristickým zvukem. Oblíbený byl i Favorit Forman, praktické kombi, které se stalo symbolem rodinných výletů a dovolených. Na své si přišli i milovníci silniční cyklistiky, pro které byl určen Favorit F1 s odlehčeným rámem a úzkými plášti. A nesmíme zapomenout ani na Favorit Diamant, model s luxusnější výbavou, který byl snem mnoha tehdejších cyklistů. Tyto modely se staly nedílnou součástí české cyklistické historie a dodnes je na nich patrná kvalita a nadčasový design.

Favorit v cyklistických závodech

V cyklistickém pelotonu se vždy najde jezdec, který na sebe strhne pozornost a získá status favorita. Někdy je to dáno předchozími úspěchy, jindy aktuální formou nebo silou týmu. Favorit si užívá zvýšenou pozornost médií i fanoušků, ale zároveň nese tíhu očekávání. Každý jeho pohyb je bedlivě sledován a soupeři se ho snaží eliminovat.

Být favoritem je psychicky náročné. Tlak na výsledek je enormní a i drobná chyba může mít fatální následky. Na druhou stranu, vítězství favorita chutná vždy sladce a potvrzuje jeho výjimečnost.

Současnost značky Favorit

Značka Favorit po svém slavném období v 80. letech a následném úpadku zažila znovuzrození v roce 2010. V současnosti se pod značkou Favorit vyrábějí především jízdní kola vysoké kvality. Firma se zaměřuje na silniční, gravel a krosová kola, která jsou oblíbená jak mezi rekreačními, tak i závodními cyklisty. Výroba probíhá v České republice s důrazem na precizní zpracování a použití kvalitních materiálů. Favorit se tak vrací na výsluní a navazuje na svou bohatou historii a tradici. Kromě jízdních kol nabízí značka Favorit i širokou škálu cyklistických doplňků a oblečení.

Kde koupit kolo Favorit

Favorit, legendární značka kol s bohatou historií, se vrací na scénu a s ní i touha po kvalitním českém kole. Kde ale sehnat tenhle kousek historie? Možností je hned několik. Pokud toužíte po zbrusu novém Favoritu, zamiřte k autorizovaným prodejcům. Jejich seznam najdete na oficiálních stránkách značky. Tam si můžete prohlédnout aktuální modely, porovnat ceny a najít nejbližší prodejnu. Další možností je nákup u partnerských prodejců kol, kteří často mívají Favority skladem. Nebojte se zeptat ve svém oblíbeném cykloservisu, třeba budete příjemně překvapeni. A co pro ty, kteří chtějí ušetřit? I pro ně existuje řešení - bazarové portály a online inzerce. Tam se dají najít zachovalé Favority za zloňek ceny. Nezapomeňte ale na důkladnou kontrolu stavu kola před nákupem. Ať už se rozhodnete pro nový nebo použitý Favorit, přejeme vám mnoho šťastných kilometrů v sedle tohoto legendárního kola.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jiří Novák

Tagy: kolo favorit | značka jízdních kol