Úžeh: Příznaky přehřátí, které neignorujte

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi velmi časté příznaky úžehu, ať už se jedná o úpal z přímého slunce nebo přehřátí organismu. Může se projevovat jako tupá bolest, pulzování nebo ostrá, bodavá bolest. Intenzita bolesti hlavy se liší v závislosti na závažnosti úžehu. Často ji doprovází další nepříjemné příznaky jako závratě, nevolnost, zvracení, únava a zmatenost. Pokud je bolest hlavy silná, neutichá nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Závrať a nevolnost

Závrať a nevolnost jsou častými průvodními jevy úžehu, který vzniká nadměrným vystavením se vysokým teplotám. Úžeh, neboli úpal, je závažný stav, který může ohrozit život. Při úžehu dochází k přehřátí organismu, tělo není schopno regulovat svou teplotu a selhává termoregulace. Příznaky úžehu se liší v závislosti na závažnosti, ale závrať a nevolnost patří mezi ty častější. Závrať může být doprovázena pocitem na omdlení, zmateností a nejistotou při chůzi. Nevolnost může přerůst až ve zvracení, které organismus dále dehydratuje. Pokud se u vás objeví závrať a nevolnost v kombinaci s dalšími příznaky úžehu, jako je bolest hlavy, únava, zrychlený tep, suchá a horká kůže, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zrychlený tep

Zrychlený tep je jedním z klíčových příznaků úžehu, který signalizuje, že se tělo snaží bojovat s přehřátím. Úžeh, neboli hypertermie, nastává, když tělo není schopno regulovat svou teplotu a ta stoupá nad bezpečnou úroveň. Přehřátí organismu může být způsobeno dlouhodobým pobytem v horkém a vlhkém prostředí, intenzivní fyzickou aktivitou bez dostatečné hydratace nebo nedostatečným oblečením. Zrychlený tep je obranný mechanismus, kterým se tělo snaží zrychlit průtok krve a tím i odvod tepla. Srdce bije rychleji, aby pumpovalo více krve do pokožky, kde se teplo uvolňuje do okolí. Kromě zrychleného tepu se úžeh projevuje i dalšími příznaky, jako jsou bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, únava, zmatenost, a v krajních případech i ztráta vědomí. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky úžehu, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznak Úžeh Vyčerpání z horka
Bolest hlavy Ano, silná Ano, mírná až střední
Závratě Ano, časté Ano, občasné
Nevolnost, zvracení Ano, časté Ano, možné
Zmatenost, dezorientace Ano, časté Ano, v pokročilém stádiu
Zrychlený tep Ano, slabý Ano, silný
Pokožka Horká, suchá a zarudlá Zpocená, chladná a bledá

Vysoká teplota

Vysoká teplota je jedním z hlavních příznaků úžehu, závažného stavu způsobeného přehřátím organismu. Úžeh, někdy nazývaný i sluneční úpal, nastává, když se tělo není schopno dostatečně ochladit a udržet si normální teplotu. Teplota při úžehu může vystoupit nad 40 °C a je doprovázena řadou dalších příznaků. Mezi typické příznaky úžehu při přehřátí organismu patří: zmatenost, závratě, bolest hlavy, nevolnost a zvracení, rychlý puls, zrychlené dýchání, zarudlá a horká kůže, křeče a v extrémních případech i bezvědomí. Pokud se u někoho objeví příznaky úžehu, je nezbytné okamžitě jednat. Postiženého je nutné přenést do stínu nebo do chladného prostředí, uvolnit mu těsné oblečení a začít s ochlazováním těla. Důležité je podávat chladné tekutiny, nejlépe vodu. V případě, že se stav nezlepší, nebo se objeví příznaky jako zmatenost a bezvědomí, je nutné okamžitě volat záchrannou službu.

Zarudlá kůže

Jedním z nejviditelnějších příznaků úžehu je zarudlá kůže, zejména v oblasti obličeje, krku a ramen. Kůže může být na dotek teplá až horká a suchá. Zarudnutí je způsobeno rozšířením cév těsně pod povrchem kůže, což je reakce těla na snahu zbavit se přebytečného tepla.

V závažnějších případech úžehu se může zarudnutí kůže změnit na tmavě červenou až fialovou barvu. To už signalizuje vážnější stav přehřátí organismu a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pamatujte, že zarudlá kůže po pobytu na slunci nemusí vždy znamenat úžeh. Může se jednat o běžné spálení sluncem. Pokud si nejste jisti, věnujte pozornost dalším příznakům, jako jsou bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zrychlený tep. V případě pochybností je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Suchá a horká kůže

Suchá a horká kůže je jedním z nejčastějších příznaků úžehu, který signalizuje závažné přehřátí organismu. Kůže se stává suchou, protože tělo ztrácí tekutiny potem ve snaze se ochladit. Nedostatek vlhkosti vede k suchosti a napětí pokožky, která může být na dotek horká.

Příznaky úžehu se liší v závislosti na závažnosti, ale suchá a horká kůže je obvykle doprovázena dalšími symptomy, jako jsou:

Bolest hlavy

Závratě

Nevolnost

Zrychlený tep

Slabost

Zmatenost

V případě, že se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví příznaky úžehu, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Do té doby se snažte postiženého dostat na chladné a stinné místo, uvolněte mu těsné oblečení a podejte mu chladné tekutiny.

Úžeh se projevuje zmateností, nevolností a zrychleným pulsem. Může vést k bezvědomí a ohrožení života.

Radomír Dvořák

Zmatenost a dezorientace

Zmatenost a dezorientace patří mezi vážné příznaky úžehu, ať už je způsoben pobytem na slunci nebo přehřátím organismu při fyzické aktivitě. Tyto stavy signalizují, že organismus je přehřátý natolik, že dochází k narušení funkce mozku. Postižený může působit zmateně, dezorientovaně v čase a prostoru, může mít potíže s komunikací, nerozumět jednoduchým otázkám nebo naopak dávat nesmyslné odpovědi. Může se chovat neobvykle, být apatický, neklidný, agresivní nebo naopak neadekvátně veselý. Zmatenost a dezorientace jsou varovnými signály, které by neměly být nikdy ignorovány. Pokud se u někoho objeví v souvislosti s pobytem na slunci nebo fyzickou námahou, je nutné okamžitě volat lékařskou pomoc. Do příjezdu záchranné služby je nutné postiženého přenést do stínu nebo do chladného prostředí, uvolnit mu oděv a začít s ochlazováním organismu, například vlažnými obklady nebo sprchou.

Ztráta vědomí

Ztráta vědomí je jedním z nejzávažnějších příznaků úžehu a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Úžeh, neboli hypertermie, nastává, když se tělo přehřeje a není schopno se samo ochladit. K přehřátí organismu dochází nejčastěji v důsledku dlouhodobého pobytu v horkém a vlhkém prostředí, intenzivní fyzické aktivity bez dostatečné hydratace nebo nedostatečného oblečení do horkého počasí. Příznaky úžehu se liší v závislosti na závažnosti, ale mezi typické projevy patří bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, svalové křeče, zrychlený tep a dech, zmatenost, dezorientace a v extrémních případech i ztráta vědomí. Pokud se u někoho objeví příznaky úžehu, je nezbytné okamžitě jednat. Postiženého je nutné přemístit do stínu nebo klimatizované místnosti, uvolnit mu těsné oblečení, ochlazovat ho studenými obklady a podávat mu chladné tekutiny. V případě ztráty vědomí je nutné okamžitě volat záchrannou službu.

Publikováno: 26. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: úžeh příznaky | příznaky úžehu při přehřátí organismu