Trápí vás bolest v kříži? Víme, jak na ni!

Bolest V Kříži

Příčiny bolesti zad

Bolest zad, a zejména bolest v kříži, patří mezi nejčastější zdravotní problémy dnešní doby. Téměř každý z nás ji zažil alespoň jednou za život. Příčin této nepříjemné bolesti může být celá řada a často se jedná o kombinaci více faktorů.

Mezi nejčastější viníky bolesti v kříži patří špatné držení těla a nedostatek pohybu. Sedavý způsob života, dlouhé hodiny strávené u počítače nebo v autě, vedou k ochabování svalů zad a břicha, které pak nejsou schopny dostatečně podpírat páteř. To vede k přetížení plotének a svalů v oblasti beder a vzniku bolesti.

Naopak i nadměrná fyzická zátěž, zejména pokud není prováděna správně, může být příčinou bolesti zad. Zvedání těžkých předmětů, prudké pohyby nebo dlouhodobé stání či sezení v nepřirozené poloze, to vše může vést k přetížení a poškození struktur v oblasti zad.

Svou roli hraje i stres a psychické vypětí. Vlivem stresu dochází k napínání svalů v celém těle, včetně zad, což může vést k bolestem. Dlouhodobý stres může bolest zad ještě zhoršovat a protahovat dobu jejího trvání.

V některých případech může být bolest v kříži příznakem vážnějšího onemocnění, jako je například výhřez ploténky, zánětlivé onemocnění páteře, osteoporóza nebo nádorové onemocnění. Pokud je bolest silná, přetrvává delší dobu nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Typy bolesti zad

Bolest zad v oblasti beder, tedy bolest v kříži, patří mezi nejčastější zdravotní problémy. Existuje mnoho důvodů, proč nás záda v této oblasti bolí. Pro lepší pochopení a volbu správné léčby je užitečné rozlišovat různé typy bolesti zad.

Nejčastěji se setkáváme s bolestí zad nespecifickou. Tato bolest je nejběžnější a obvykle není způsobena žádným závažným onemocněním. Často se objevuje po fyzické námaze, dlouhém sezení nebo v důsledku stresu. Projevuje se jako tupá bolest v kříži, která se může šířit do hýždí a stehen.

Dalším typem je bolest zad mechanická. Vzniká v důsledku poškození nebo přetížení struktur v oblasti zad, jako jsou svaly, vazy, meziobratlové ploténky nebo klouby. Příčinou může být například výhřez ploténky, artróza páteře nebo svalové napětí. Bolest je obvykle ostřejší a zhoršuje se pohybem.

Méně častá, ale závažnější je bolest zad zánětlivá. Je způsobena zánětem v oblasti páteře, například v důsledku revmatoidní artritidy nebo Bechtěrevovy choroby. Bolest je obvykle přítomna i v klidu, zhoršuje se v noci a ráno a je doprovázena dalšími příznaky, jako je ranní ztuhlost.

Vzácně se můžeme setkat s bolestí zad radikulární. Vzniká v důsledku podráždění nebo stlačení nervového kořene vystupujícího z páteře. Příčinou bývá nejčastěji výhřez ploténky. Bolest je ostrá, vystřelující a šíří se po dráze postiženého nervu, například do nohy.

Vždy je důležité brát bolest zad vážně a v případě přetrvávajících nebo zhoršujících se obtíží vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede potřebná vyšetření a určí příčinu bolesti. Na základě diagnózy pak navrhne vhodnou léčbu, která může zahrnovat léky, rehabilitaci, fyzioterapii nebo v některých případech i chirurgický zákrok.

Kdy k lékaři?

Bolest zad, ať už v oblasti kříže nebo kdekoli jinde, je nepříjemná. Někdy sama odezní, jindy je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Jak poznat, kdy je ten správný čas zajít k lékaři?

Většinou bolest zad není nic vážného a do pár dní sama ustoupí. Pokud ale bolest přetrvává déle než týden, je intenzivní, zhoršuje se nebo se k ní přidají další příznaky, je na místě konzultace s lékařem.

Mezi varovné signály, které by vás měly zpozornit, patří:

Silná bolest, která vám brání v běžných denních aktivitách

Bolest, která se šíří do dolních končetin, zejména pokud je doprovázena brněním, necitlivostí nebo slabostí

Problémy s kontrolou močového měchýře nebo střev

Zvýšená teplota nebo zimnice

Neúmyslné hubnutí

Bolest, která se objevuje v noci nebo vás budí ze spaní

Bolest, která se zhoršuje při kašli, kýchání nebo namáhání

Anamnénie nádorového onemocnění

Pokud se u vás vyskytne jakýkoli z těchto příznaků, neotálejte s návštěvou lékaře. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro zvládnutí bolesti a prevenci komplikací.

Domácí léčba

Bolest zad, ať už se jedná o tupou bolest nebo ostrou křeč, dokáže pořádně znepříjemnit život. Naštěstí existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet v pohodlí domova a ulevit si od bolesti zad, ať už se jedná o bolest v kříži nebo v oblasti kříže.

Než se pustíte do domácí léčby, je důležité si uvědomit, že ne všechny bolesti zad jsou stejné. Pokud je vaše bolest silná, trvá déle než týden nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka, nevolnost nebo zvracení, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

V případě mírné až střední bolesti zad, která není způsobena vážným onemocněním, vám mohou pomoci následující tipy:

Odpočinek: Někdy je nejlepší lék na bolest zad jednoduše odpočívat. To ale neznamená ležet v posteli celý den. Krátkodobý odpočinek (1-2 dny) může být prospěšný, ale delší nečinnost může bolest zad zhoršit.

Teplo a chlad: Aplikace tepla nebo chladu na bolavé místo může pomoci zmírnit bolest a ztuhlost. Teplo uvolňuje svaly a zlepšuje prokrvení, zatímco chlad snižuje zánět a otok. Vyzkoušejte teplou koupel, nahřívací podušku nebo ledový obklad a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje.

Cvičení: I když se to může zdát neintuitivní, cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit bolest zad a předejít jejímu opakování. Pravidelné cvičení posiluje svaly, které podporují páteř, zlepšuje flexibilitu a snižuje ztuhlost. Vyberte si aktivity, které vám vyhovují a nezhoršují vaši bolest, jako je chůze, plavání nebo jóga.

Správné držení těla: Špatné držení těla je jednou z nejčastějších příčin bolesti zad. Snažte se stát rovně s uvolněnými rameny a bradou mírně zvednutou. Při sezení si vyberte židli s dobrou oporou zad a vyvarujte se dlouhému sezení v jedné poloze.

Ergonomie: Pokud pracujete u počítače, ujistěte se, že máte ergonomicky uspořádané pracoviště. To znamená mít monitor v úrovni očí, klávesnici a myš v dosahu a židli s dobrou oporou zad.

Léky proti bolesti: Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. Vždy dodržujte pokyny na příbalovém letáku a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud si nejste jisti dávkováním nebo vhodností léku pro vás.

Pamatujte, že domácí léčba může být účinná při zmírnění bolesti zad, ale nenahrazuje lékařskou péči. Pokud vaše bolest přetrvává nebo se zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc.

Prevence bolesti zad

Bolest zad, a zejména bolest v kříži, patří mezi nejčastější zdravotní problémy dnešní doby. Sedavý způsob života, nedostatek pohybu a špatné držení těla jsou jen některými z faktorů, které k bolestem zad přispívají. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak bolestem zad předcházet a udržet si zdravá záda po celý život.

Základem prevence bolesti zad je dostatek pohybu. Pravidelné cvičení posiluje svaly, které podpírají páteř, a zlepšuje flexibilitu. Vhodné aktivity zahrnují plavání, jógu, pilates, chůzi nebo jízdu na kole. Důležité je vybrat si aktivitu, která vás baví a kterou budete pravidelně provozovat.

Stejně důležité jako pohyb je i správné držení těla. Ať už sedíte, stojíte nebo zvedáte těžká břemena, dbejte na to, abyste měli záda rovná a ramena uvolněná. Při sezení používejte ergonomickou židli a podložku pod nohy. Při zvedání těžkých předmětů se neohýbejte v zádech, ale krčte kolena a zvedejte předmět s rovnými zády.

Významnou roli v prevenci bolesti zad hraje i zdravá životospráva. Nadváha a obezita zatěžují páteř a zvyšují riziko bolesti zad. Dodržujte proto vyváženou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných produktů a omezte příjem nezdravých tuků, cukrů a soli.

Důležitý je i dostatečný příjem tekutin, zejména vody. Voda pomáhá udržovat pružnost plotének, které fungují jako tlumiče nárazů mezi obratli.

Pokud již bolestmi zad trpíte, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu, která může zahrnovat léky, fyzioterapii nebo jiné metody. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním výše uvedených tipů můžete výrazně snížit riziko vzniku bolesti zad a udržet si zdravá a pohyblivá záda po celý život.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: bolest v kříži | bolest v oblasti kříže