Sáňky: Zábava na sněhu pro celou rodinu.

Sáňky

Historie sáňkování

Sáňkování patří k nejstarším zimním sportům s kořeny sahajícími až do starověku. Již Vikingové používali sáňky jako dopravní prostředek v zasněžených oblastech Skandinávie. První zmínky o sáňkování pro zábavu pocházejí ze 16. století ze Švýcarska. Tehdejší sáňky se však od těch dnešních značně lišily – byly vyrobeny ze dřeva a často neměly ani kovové ližiny.

Popularita sáňkování prudce vzrostla v 19. století, kdy se stalo oblíbenou kratochvílí evropské šlechty. První sáňkařský klub byl založen v roce 1883 ve švýcarském Davosu a brzy následovaly další po celé Evropě a Severní Americe. Sáňkování se stalo také součástí olympijských her, a to v roce 1964 v Innsbrucku, kde se poprvé objevily i sáňkařské závody na umělých drahách.

Druhy sáňek

Svět sáňek nabízí překvapivou škálu typů, z nichž každý je uzpůsobený pro specifické aktivity a terény. Pro rekreační sáňkování na mírných svazích jsou ideální klasické dřevěné sáně, které evokují nostalgickou atmosféru zimních radovánek. Pro adrenalinovější jízdu a zdolávání prudších kopců jsou tu sáňky sportovní, vyrobené z lehkých a odolných materiálů jako je hliník či plast. Rodiny s malými dětmi ocení sáňky s opěrkou a popruhem pro bezpečné a pohodlné svezení nejmenších. Pro ty, kteří hledají spojení rychlosti a elegance, jsou tu sáňky boby, s nimiž si užijete jízdu ve stylu olympijských závodů. Ať už se chystáte na pohodové sáňkování s rodinou nebo na rychlou jízdu zasněženou krajinou, určitě si vyberete z pestré nabídky typů sáňek ten pravý pro vás.

Základní techniky jízdy

Základem bezpečné a plynulé jízdy na kole je zvládnutí několika základních technik. Správné ovládání řídítek vám umožní udržovat rovnováhu a měnit směr jízdy. Brzděte plynule a s citem, přední brzda je účinnější, ale vyžaduje opatrnost, abyste nepřeletěli přes řídítka. Naučte se řadit převody tak, abyste šlapali plynule a s optimální kadencí i v kopcovitém terénu. Nezapomínejte na důležitost komunikace s ostatními účastníky provozu, ať už pomocí gest rukou nebo zvukovým signálem. Dodržujte pravidla silničního provozu a jezděte vždy s ohledem na bezpečnost sebe i ostatních.

Bezpečnost na sjezdovkách

Lyžování a snowboarding jsou skvělé zimní sporty, ale je důležité si uvědomit, že s sebou nesou určitá rizika. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel můžete minimalizovat šanci, že se vám nebo někomu jinému na svahu něco stane. Před jízdou si vždy zkontrolujte, zda máte správně nastavené a upevněné lyže nebo snowboard. Používejte helmu, která je prokázáno, že snižuje riziko poranění hlavy. Nikdy nepřeceňujte své schopnosti a vybírejte si sjezdovky, které odpovídají vaší úrovni. Nejezděte příliš rychle a dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních lyžařů a snowboardistů. Buďte ohleduplní k ostatním a předcházejte kolizím. Nezapomeňte, že na sjezdovce platí pravidla FIS, která je důležité znát a dodržovat. Pokud si nejste jistí svými schopnostmi, zvažte lekce s instruktorem. Nejenže se zlepšíte v lyžování nebo snowboardingu, ale také se dozvíte více o bezpečnosti na svahu.

Oblíbené sáňkařské destinace

Česká republika se pyšní spoustou nádherných míst, kde si v zimě užijete jízdu na sáňkách. Ať už hledáte adrenalinový zážitek na upravené dráze, nebo poklidnou projížďku zasněženou krajinou, u nás si vybere každý. Mezi nejoblíbenější sáňkařské destinace patří Krkonoše. Špindlerův Mlýn nabízí sáňkařskou dráhu s nočním osvětlením, Pec pod Sněžkou láká na 3 km dlouhý sjezd z Černé hory. Krásné sáňkování si užijete i v Jizerských horách. Zkuste například trasu z Jizerky na Smědavu nebo ze Severáku do Bedřichova. Na Šumavě nesmíte vynechat sjezd z Churáňova na Knížecí Pláně, trasu dlouhou 3,5 km. Pro rodiny s dětmi je ideální Šumavská magistrála, která nabízí nenáročné úseky vhodné i pro ty nejmenší.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: sáňky | zimní sport