Dobrodružství na dosah ruky: Vyberte si ideální trekové kolo

Trekové Kolo

Co je trekové kolo

Trekové kolo je ideální volbou pro ty, kteří hledají univerzální bicykl pro jízdu na silnici i v lehkém terénu. Není to čistokrevný závodník na asfalt, ani drsňák do náročného terénu, ale spíše univerzální sportovec. Jeho doménou je komfort a praktičnost pro delší vyjížďky a každodenní použití.

Poznáte ho podle specifické geometrie rámu. Ten je navržen tak, aby poskytoval pohodlnou vzpřímenou pozici jezdce. Oproti silničnímu kolu je posed vzpřímenější, což oceníte zejména na delších trasách. Kola trekových kol bývají obvykle širší než u silničních kol a mají jemnější vzorek, který si poradí s nezpevněnými cestami i polními cestami. Treková kola jsou často vybavena blatníky, nosiči a světly, což z nich dělá skvělé společníky pro každodenní dojíždění do práce nebo na nákupy.

Při výběru trekového kola je důležité zvážit vaše individuální potřeby a preference. Pokud plánujete jízdu převážně po silnici, zvolte model s užšími plášti a sportovnějším posedem. Naopak pro jízdu v terénu se hodí širší pláště s hrubším vzorkem a odpružená vidlice.

Využití trekového kola

Treková kola představují ideální volbu pro cyklisty, kteří hledají univerzální kolo vhodné jak na silnici, tak do lehčího terénu. Díky své geometrii rámu a odpružené vidlici si poradí s nerovnostmi cyklostezek, štěrkových cest i lesních pěšin. Sportovní nadšenci ocení možnost jízdy ve svižnějším tempu, ale i pohodlí při delších vyjížďkách. Treková kola se dají snadno dovybavit doplňky dle vašich potřeb a preferencí. Ať už se chystáte na víkendový výlet, dojíždění do práce nebo jen tak pro radost z pohybu, trekové kolo vám bude skvělým společníkem.

Při výběru sportovního vybavení k vašemu trekovému kolu se zaměřte na několik klíčových aspektů. Základem jsou kvalitní cyklistické kraťasy s výstelkou, které zajistí komfort i při delší jízdě. Dále nezapomeňte na funkční triko z prodyšného materiálu, které odvádí pot a udrží vás v suchu. V závislosti na počasí a ročním období je vhodné vrstvit oblečení a přidat cyklistickou bundu do deště nebo větru. Bezpečnost je na prvním místě, proto nepodceňujte helmu a cyklistické rukavice. Pro vaše pohodlí a radost z jízdy doporučujeme i cyklistické brýle a cyklo rukavice s gelovými výstelkami.

Výhody trekového kola

Treková kola představují skvělou volbu pro cyklisty, kteří hledají univerzální kolo vhodné jak na silnici, tak do lehčího terénu. Díky kombinaci vlastností silničních a horských kol si poradí s asfaltem, štěrkem i lesními cestami. Oproti horským kolům se pyšní lehčí konstrukcí a užšími plášti, což oceníte především na rovných úsecích, kde dosáhnete vyšší rychlosti s menší námahou. Zároveň si však zachovávají dostatečnou stabilitu a ovladatelnost i v terénu. Další nespornou výhodou trekových kol je jejich pohodlí. Vzpřímená jízdní pozice šetří vaše záda a zápěstí, zatímco odpružená vidlice tlumí nárazy od nerovností. Treková kola jsou navíc často vybavena blatníky, nosičem a světly, což z nich dělá ideální volbu pro každodenní dojíždění do práce, výlety s rodinou nebo delší cykloturistiku. Ať už se chystáte na víkendovou vyjížďku, nebo na cyklovýletě s brašnami, trekové kolo vám poskytne spolehlivost, komfort a všestrannost, abyste si jízdu užili naplno.

Nevýhody trekového kola

Treková kola jsou skvělá pro všestranné využití, ale i přes své klady mají i svá úskalí. Zaprvé, oproti silničním kolům jsou těžší a méně aerodynamická. To znamená, že na rovině a z kopce nebudete tak rychlí a budete muset vynaložit více energie. Zadruhé, treková kola obvykle nemají tak široký rozsah převodů jako horská kola. To může být nevýhoda v kopcovitém terénu, kde budete muset šlapat více do pedálů. Zatřetí, treková kola jsou obvykle dražší než základní modely horských a silničních kol. Je to dáno tím, že jsou vybaveny komponenty, které jsou odolnější a určené pro delší jízdy. Začtvrté, treková kola mohou být náchylnější k defektům, jelikož se pohybují jak na silnici, tak i v lehkém terénu. Především tenké pláště s jemným vzorkem jsou náchylnější k proražení o ostré kameny. Zapáté, treková kola nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro jízdu v náročném terénu. V takovém případě je lepší zvolit horské kolo, které je pro tyto podmínky stavěné.

Srovnání trekových kol
Vlastnost Kolo A Kolo B
Cena (Kč) 15 000 25 000
Hmotnost (kg) 13.5 12
Materiál rámu Hliník Karbon

Pamatujte, že výběr kola je vždy individuální záležitostí a záleží na vašich preferencích a způsobu využití.

Typy trekových kol

Treková kola představují širokou kategorii, která se dále dělí na několik typů, z nichž každý je uzpůsobený specifickým požadavkům a terénu. Mezi nejrozšířenější patří crossová kola, která vynikají univerzálností. Jsou vhodná jak na zpevněné cesty, tak i do lehčího terénu, což z nich dělá ideální volbu pro rekreační cyklisty a výlety do přírody. Pro náročnější trasy a jízdu v kopcovitém terénu jsou tu trekingová kola. Ta se vyznačují odolnější konstrukcí, odpruženou vidlicí a širšími plášti s hrubším vzorkem pro lepší trakci. Pokud plánujete delší cyklistické expedice s nákladem, pak jsou tu pro vás expediční kola. Tato kola jsou stavěna na maximální odolnost a nosnost, disponují pevnými nosiči a umožňují montáž brašen. Do kategorie trekových kol spadají i komfortní kola, která kladou důraz na pohodlí jezdce. Obvykle mají odpruženou vidlici i sedlovku, ergonomické gripy a pohodlné sedlo. Ať už hledáte kolo na nenáročné vyjížďky, dobrodružné výpravy nebo každodenní dojíždění, v kategorii trekových kol si zaručeně vyberete.

Výběr správné velikosti

Výběr správné velikosti trekového kola je klíčový pro komfortní a efektivní jízdu. Příliš malé kolo vás bude nutit do nepohodlné pozice, zatímco příliš velké kolo ztíží ovládání. Pro začátek změřte svoji výšku a délku nohou od rozkroku k zemi. Tyto údaje vám pomohou zúžit výběr v tabulkách velikostí kol, které poskytují výrobci. Nezapomeňte, že každý výrobce má vlastní systém určování velikostí, proto se vždy řiďte jejich pokyny. Kromě výšky rámu je důležitá i geometrie kola, která ovlivňuje posed a ovladatelnost. Pro trekovou cyklistiku je ideální rám s delší zadní stavbou a vyšší hlavovou trubkou, což zajišťuje stabilitu a pohodlí i na delších trasách. Nebojte se požádat o radu zkušeného prodejce v cykloprodejně, který vám pomůže s výběrem správné velikosti a nastavením kola. Pamatujte, že správně zvolené trekové kolo vám zpříjemní každou vyjížďku a umožní vám naplno si užít krásy cyklistiky.

Trekové kolo je jako věrný pes – vždycky vás rád doprovodí na dobrodružství, ať už jedete kamkoli.

Anežka Malá

Doporučené značky a modely

Výběr trekového kola je jako výběr parťáka na cesty, proto se vyplatí neuspěchat a pečlivě zvážit všechny možnosti. Na trhu existuje nepřeberné množství značek a modelů, z nichž každý cílí na jiný typ cyklisty a jeho potřeby. Mezi oblíbené a spolehlivé značky trekových kol patří například Author, Kellys, Merida, Giant, Trek a Specialized. Tyto značky nabízejí širokou škálu modelů od cenově dostupnějších až po ty nejvyšší řady s těmi nejlepšími komponenty.

Při výběru kola je důležité zohlednit vaše plánované využití. Pokud se chystáte na delší cyklovýlety s brašnami, oceníte odolný rám, kvalitní komponenty a pohodlnou geometrii. Pro jízdu po cyklostezkách a nenáročném terénu postačí model s jednodušší výbavou. Nezapomeňte také na doplňky, které vám zpříjemní a usnadní jízdu, jako jsou blatníky, nosič, osvětlení a cyklistické brašny.

Kromě kola samotného je důležité nepodcenit ani výběr sportovního vybavení. Pohodlný cyklistický dres z prodyšného materiálu, cyklistické kraťasy s cyklovložkou a kvalitní cyklistické boty vám zajistí komfort i při delších vyjížďkách. Nezapomeňte ani na helmu, která je nezbytnou součástí výbavy každého cyklisty. Pro jízdu v chladnějším počasí se vám budou hodit cyklistické rukavice, návleky na tretry a čelenka pod helmu.

Tipy pro údržbu

Po každé jízdě na vašem trekovém kole je dobré ho otřít od bláta a nečistot, obzvlášť řetěz, kazetu a přesmykač. Pravidelně kontrolujte tlak v pláštích, nahuštěné pláště vám ušetří spoustu energie. Nezapomínejte také na brzdy - kontrolujte opotřebení brzdových destiček a seřizujte je dle potřeby. Důležitá je také péče o odpruženou vidlici - čistěte ji a mažte kluzáky. Co se týče sportovního vybavení, oblečení perte dle instrukcí na štítcích, funkční materiály ztrácejí své vlastnosti při nesprávném zacházení. Helmu po pádu nebo viditelném poškození vyměňte. Cyklistické boty skladujte na suchém a větraném místě, aby se v nich netvořila plíseň. Pravidelná údržba vašeho kola a vybavení prodlouží jejich životnost a zaručí vaši bezpečnost a pohodlí na cestách.

Bezpečnost na trekovém kole

Treková kola jsou skvělá pro rekreační jízdu a výlety do přírody, ale bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Než vyrazíte, zkontrolujte si stav vašeho kola. Brzdy musí být funkční a pláště nahuštěné na správný tlak. Nezapomeňte na povinnou výbavu - přední a zadní světlo, odrazky a zvonek. Helma není povinná, ale důrazně ji doporučujeme pro všechny věkové kategorie. Při jízdě ve skupině dbejte na bezpečnou vzdálenost mezi koly a dávejte pozor na ostatní účastníky provozu. V terénu buďte opatrní na nerovnosti, kořeny a kameny. Volte trasy odpovídající vaší kondici a zkušenostem. S sebou si vždy berte dostatek tekutin a nějakou svačinu, abyste se vyhnuli dehydrataci a vyčerpání. Nepodceňujte počasí a oblečte se do vrstev, abyste se mohli přizpůsobit změnám teploty. Informujte někoho o trase vaší cesty a předpokládaném čase návratu. Dodržováním těchto zásad si užijete jízdu na trekovém kole bezpečně a naplno.

Publikováno: 31. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: trekové kolo