České sjezdovky lákají na sníh a zábavu

Czech Ski

Nejlepší lyžařská střediska

Česká republika se pyšní spoustou skvělých lyžařských středisek, která uspokojí jak rodiny s dětmi, tak zkušené lyžaře. Mezi nejoblíbenější patří Špindlerův Mlýn v Krkonoších, nabízející široké sjezdovky a bohaté après-ski. Pro náročné je tu Černá hora – Pec, propojující hned několik areálů s více než 50 km sjezdovek. Klidnější atmosféru a krásné výhledy na Jeseníky si užijete v lyžařském středisku Ramzová. Na Moravě pak láká Dolní Morava s nejdelší visutou lávkou na světě Sky Bridge 721 a stezkou v oblacích. Ať už hledáte adrenalin, relaxaci nebo zábavu pro celou rodinu, v České republice si zaručeně vyberete.

Běžkování a skialpinismus

Běžky a skialpy patří mezi nejoblíbenější zimní sporty v České republice. Nabízejí skvělou možnost, jak si užít zasněžené krajiny a zároveň si dát pořádně do těla.

Běžkování je ideální pro ty, kteří hledají klidnější aktivitu v přírodě. Krásné běžkařské tratě najdete v Krkonoších, na Šumavě i v Jeseníkách. Pro začátečníky jsou vhodné udržované trasy, zkušenější běžkaři se můžou vydat i na náročnější túry.

Skialpinismus je pak výzvou pro dobrodružnější povahy. Kombinuje v sobě výstup na vrchol s následným sjezdem v neupraveném terénu. Vyžaduje dobrou fyzickou kondici a zkušenosti s pohybem na horách. Mezi oblíbené skialpinistické oblasti patří například Krkonoše, Jeseníky a Beskydy.

Nezapomeňte na kvalitní vybavení a oblečení, které vás udrží v teple a suchu. Před každou túrou si zjistěte aktuální sněhové podmínky a předpověď počasí.

Výuka lyžování a snowboardingu

Lyžování a snowboarding patří mezi nejoblíbenější zimní sporty v Česku. Ať už jste úplní začátečníci, nebo zkušení jezdci, kteří si chtějí zdokonalit techniku, lekce s instruktorem vám mohou výrazně pomoci. Výuka lyžování a snowboardingu je dostupná v mnoha lyžařských střediscích a specializovaných školách po celé zemi. Pro začátečníky je důležité naučit se základní postoj, rovnováhu a pohyby. Zkušenější lyžaři a snowboardisté se mohou zaměřit na carving, jízdu v terénu nebo freestyle prvky.

Při výběru instruktora je vhodné zkontrolovat jeho licence a zkušenosti. Mnoho instruktorů hovoří anglicky a dalšími jazyky, což ocení zahraniční návštěvníci. Ceny lekcí se liší v závislosti na délce, počtu účastníků a kvalifikaci instruktora. Pro individuální přístup a rychlejší pokrok jsou vhodné soukromé lekce. Skupinové lekce zase nabízejí zábavu a možnost poznat nové lidi se stejnou vášní pro zimní sporty.

Ceny skipasů a ubytování

Lyžování v Alpách je sice skvělý zážitek, ale může prohlodat díru do peněženky. Ceny skipasů se liší podle střediska a sezóny. Obecně počítejte s cenou kolem 60 EUR na den pro dospělého v hlavní sezóně. Děti a senioři mívají slevy. Levnější variantou je nákup skipasu na více dní. Ubytování v Alpách nabízí širokou škálu možností od luxusních hotelů po cenově dostupnější penziony a apartmány. Ceny se odvíjí od lokality, typu ubytování a sezóny. V hlavní sezóně počítejte s cenou od 50 EUR na noc za osobu v penzionu. Mimo sezónu a s včasnou rezervací se dají najít i výhodnější nabídky.

Bezpečnost na sjezdovkách

Lyžování a snowboarding jsou skvělé zimní sporty, ale je důležité si uvědomit, že s sebou nesou určitá rizika. Dodržováním základních pravidel bezpečnosti můžete minimalizovat šanci, že se vám nebo někomu jinému na svahu něco stane. Před každou jízdou si zkontrolujte vybavení, abyste se ujistili, že je v dobrém stavu a správně seřízené. Vždy používejte helmu, která vám sedí a je certifikovaná. Nikdy nepodceňujte sílu počasí. Sledujte předpověď a přizpůsobte tomu své oblečení a chování na svahu. V případě mlhy, sněžení nebo silného větru omezte rychlost a buďte opatrnější. Nezapomeňte, že na sjezdovce nejste sami. Jezděte ohleduplně k ostatním lyžařům a snowboardistům a vždy se dívejte před sebe, abyste se vyhnuli kolizi. Před vstupem na sjezdovku se seznamte s místním značením a pravidly. Respektujte uzavřené tratě a pokyny obsluhy. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, zvažte lekci s instruktorem.

Počasí a sněhové podmínky

Vzhledem k nadmořské výšce a poloze se můžeme těšit na stabilní sněhovou pokrývku od prosince do dubna. Samozřejmě záleží na konkrétním roce a vrtochům počasí. Průměrná teplota se v zimních měsících pohybuje mezi -5 °C a -10 °C, ale pocitová teplota může být vlivem větru nižší. Nezapomeňte proto na teplé oblečení ve více vrstvách! Slunečné dny s jasnou oblohou nejsou výjimkou, a tak si užijete i krásné výhledy na zasněžené vrcholky hor. Pro aktuální informace o počasí a sněhových podmínkách sledujte naše webové stránky nebo se informujte v informačním centru.

Tipy na aprés-ski aktivity

Po dni stráveném na svahu si zasloužíte pořádnou dávku odpočinku a zábavy. Aprés-ski je skvělou příležitostí, jak si užít hory i po zavření sjezdovek. Co si takhle dopřát lahodnou večeři v tradiční horské restauraci a ochutnat speciality jako halušky, smažený sýr nebo svíčkovou? Zahřát se můžete svařeným vínem, grogem nebo horkou medovinou.

Pro aktivnější odpočinek zkuste wellness. Relaxujte v sauně, vířivce nebo si dopřejte masáž. Mnoho horských středisek nabízí i bazény, bowling, squash nebo lezecké stěny. Večer můžete zakončit v baru s živou hudbou nebo v diskotéce.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jiri Nekvapil

Tagy: czech ski | lyžování v čr